KRAUJAVIMO STABDYMAS. PIRMOS PAGALBOS VEIKSMAI
DĖMESIO! Prieš pradėdami teikti bet kokią pagalbą, pasirūpinkite savo saugumu pirmiausia! Įvertinkite, ar aplinka saugi. Užsimaukite pirštines, užsidėkite akinius.
1. Veiksmas: UŽSPAUSTI kraujavimo vietą.
Ar tai būtų įpjautas pirštas, ar pažeista kaklo kraujagyslė, visais atvejais pasirodžius kraujui, pirmoje eilėje reikia užspausti kraujavimo vietą. Jeigu kraujavimas nėra stiprus, galite spėti užsimauti pirštines, susirasti tvarstį (marlės tamponėlį, bintą) ir tada imtis veiksmų. Tačiau jeigu kraujavimas stiprus, negaiškime laiko ieškodami apsaugos. Stipriai vienu ar dviem pirštais, o gal net delnu ar visu kumščiu užspauskime pažeistą kraujuojančią vietą. Galbūt tą gali padaryti pats nukentėjęs, kol dar neprarado sąmonės. Tik reikėtų liepti jam tą padaryti, nes dėl sužeidimo gali būti pasimetęs, neadekvatus, išsigandęs. Šiuo veiksmu nedidelį kraujavimą gal netgi pavyks sustabdyti. Tuo tarpu esant stipriam kraujavimui, laimėsime laiko tolimesniems pagalbos veiksmams.
2. Veiksmas: uždėti SPAUDŽIANTĮ TVARSTĮ.
Ilgai spausti pažeistos kraujagyslės negalės nei pats nukentėjęs, nei jūs. Tačiau tik pažeistos kraujagyslės spaudimas gali sustabdyti tolimesnį kraujo netekimą. Mažesnėse kraujagyslėse po tam tikro laiko susiformuos krešuliai, kraujavimas nebesikartos, prasidės gijimo procesai. Esant pažeistoms didelėms kraujagyslėms, prireiks medikų pagalbos, kad jas susiūtų. Vienu ar kitu atveju mums padės spaudžiantis tvarstis. Tiesiog ant žaizdos uždėkite į švarią marlę ar nosinę įvyniotą kietą daiktą (akmuo, telefonas, neišvyniotas bintas tiks) ir standžiai spaudžiant apvyniokite bintu, skara ar kita medžiaga. Svarbu pakankamai stipriai suspausti pažeistą vietą. Spausti reikia tuo daugiau, kuo stipresnis kraujavimas. Jeigu tvarstis permirksta, dėkite ant jo daugiau švarios medžiagos, nenuimdami permirkusios krauju, ir spauskite stipriau. Čia jums tikrai praverstų specialūs spaudžiamieji tvarsčiai, pritaikyti ypač stipraus kraujavimo stabdymui.
3. Vaiksmas: patikrinti JUTIMUS ir KRAUJOTAKĄ (pulsą) pažeistoje galūnėje.
Atkreipkite dėmesį, kad stipriai suspaudus, perspausite ne tik pažeistą kraujagyslę, bet ir sveikąsias kraujagysles bei nervus. Tada gali aptirpti, patinti galūnė, sutriks jutimai, stiprės skausmas, oda pamėls, nebejausite pulso. Ilgesnį laiką negaunant kraujotakos galūnės audiniai gali būti negrįžtamai pažeisti. Tad jeigu kraujavimas nėra labai stiprus ir sunkiai sustabdomas, reikėtų nepersistengti spaudžiant. O sutvarsčius, nepamiršti karts nuo karto patikrinti galūnės būklę.
4. Veiksmas: PAKELTI galūnę.
Pakėlus galūnę virš širdies lygio, kraujavimas sustos greičiau. Veikiant žemės traukos dėsniams, į pažeistą pakeltą galūnę mažiau pritekės kraujo, todėl mažės kraujo srovė ir bus lengviau sustabdyti kraujavimą spaudžiamuoju tvarsčiu.
5. Veiksmas: PASODINTI ar PAGULDYTI nukentėjusįjį.
Kraujuojančiam žmogui greičiausiai svaigs galva, darysis silpna. Iš pradžių dėl psichologinio streso, vėliau gali taip nutikti dėl mažėjančio kraujo kiekio organizme ir krentančio kraujo spaudimo. Todėl teikiant pagalbą svarbu užtikrinti saugią ir patogią nukentėjusiojo padėtį, kad būtų išvengta papildomų traumų, tokių kaip galvos sumušimas staiga netekus sąmonės.
6. Veiksmas: NURAMINTI sužeistąjį.
Užtikrinkite, kad jūs padėsite jam ir, jeigu reikės, iškviesite medicininę pagalbą.
7. Veiksmas: APSAUGOTI nuo ŠALČIO.
Pasirūpinkite, kad sužeistasis nešaltų: patieskite po sužeistuoju rūbus, kilimėlį ar kitokią šilumą sulaikančią medžiagą, užklokite šilta paklode, striuke ar miegmaišiu. Nepamirškite uždengti galvos ir kaklo – per šias kūno vietas labai daug išspinduliuojama šilumos. O sužeistas, traumą patyręs nejudrus asmuo labai greitai sušąla. Tuo tarpu dėl hipotermijos (bendro kūno sušalimo) labai pablogėja kraujo krešėjimo funkcija, žaizdų gijimas. Todėl blogėja išgyvenamumas.
Jeigu spaudžiamuoju tvarsčiu nepavyko sustabdyti kraujavimo, galimi dar du kraujavimo stabdymo būdai:
- Turniketo naudojimas, esant kraujavimui iš galūnės arterijos
- Hemostatinių tvarsčių naudojimas.
Šiuos būdus aptarsiu vėliau.
AR PASIRODYTI MEDIKAMS?
Turbūt patys atsakysite, kad ne visais kraujavimo iš žaizdos atvejais reikia medikų pagalbos. Nedidelė žaizda plaštakoje, ant kurios uždėjus tvarstį, kraujavimas greitai sustojo, tikrai nereikalauja mediko apžiūros. Užteks daugeliu atveju tiesiog išplauti žaizdą švariu vandeniu su muilu, nudezinfekuoti žaizdos kraštelius vandenilio peroksidu ar betadinu (jodo tirpalu), uždėti švarų tvarstį ir po kelių dienų žaizdelė gražiai užsitrauks, sugis. Vis tik yra atvejų, kada reikia pasirodyti gydytojui.
Žinoma, pirmiausia ir NEDELSIANT, jeigu kraujavimas yra labai stiprus, tvarsčiai jums permirksta krauju, kad ir kiek jų dėtumėte, o sužeistajam darosi silpna, svaigsta galva, dažnai plaka širdis, dažnėja kvėpavimas. Ką jūs dar galite padaryti, aptarsime vėliau. Bet svarbiausia šiuo momentu kuo greičiau kviesti medicininę pagalbą ir gabenti sužeistąjį į gydymo įstaigą. Kviesti Greitosios Medicinos Pagalbos (GMP) medikus yra daugeliu atveju kur kas geriau (kalbant apie miesto sąlygas) nei patiems bandyti pasiekti Priėmimo skyrių. Paramedikai galės ne tik legaliai viršyti greitį, bet ir užtikrinti nukentėjusiojo gyvybines funkcijas pakeliui į gydymo įstaigą.
Jeigu kraujavimą jums pavyko sustabdyti tik stipriai užspaudus spaudžiamąjį tvarstį ar gal net panaudojus turniketą (liaudiškai “žgutą”), galūnė aptirpusi, pamėlusi, sužeistasis skundžiasi stipriu skausmu, tuomet taip pat SKUBIAI reikia kreiptis į medikus. Suspaustos galūnės audiniai negaudami kraujo greitai žus ir po tokios pagalbos gali prireikti netgi amputacijos. Todėl kvieskit GMP ar patys kuo skubiau vežkite nukentėjusįjį į Priėmimo skyrių. Grubiai tariant, turite apie 2 valandas.
Taip pat SKUBIAI reikia vykti į ligoninę su traumatologijos skyriumi, jeigu nelaimės atveju nukentėjusiajam buvo amputuota galūnė ar galūnės dalis. Kraujavimą sustabdžius spaudžiamuoju tvarsčiu ir nepamiršus amputuotos kūno dalies (geriausia įdėti į švarų maišiuką ar įvynioti į švarią medžiagą bei apdėti ledu ar šaldyti šaltu vandeniu), medikus reikėtų pasiekti per 4 – 6 valandas. Kad gerai pavyktų prisiūti galūnę, gali prireikti visos chirurgų brigados (nuo traumatologo, plastikos chirurgo iki kraujagyslių chirurgo), todėl mažo miestelio Priėmimo skyrius šiuo atveju nelabai tiks.
Aptarėme kritines situacijas. Taip pat yra kitų situacijų, kada reikia pasirodyti medikams, nors gal ne taip labai skubiai. Tad vykite į gydymo įstaigą, jeigu yra:
- Žaizda veido srityje
- Žaizda gili, jos kraštai atviri, išsiskėtę (greičiau gis, jei bus susiūta)
- Žaizda padaryta purvinu daiktu, ar labai purvina (reikalingas geras žaizdos išplovimas, profilaktinis stabligės skiepas). Jei likęs svetimkūnis (strypas, stiklo šukė, kirvis), NEGALIMA jo judinti ar ištraukinėti patiems, galite sukelti stiprų kraujavimą. Sutvirtinkite ir vykite į gydymo įstaigą.
- Aptirpę, nejautrūs pirštai ar galūnės dalis toliau nuo žaizdos (gali būti pažeisti nervai)
- Sutrikęs galūnės ar pirštų judrumas (gali būti pažeistos sausgyslės, raiščiai)
- Po gyvūnų ar žmogaus įkandimo (tokios žaizdos linkusios supūliuoti).