Keliaujate į aukštesnius nei 2500m aukščio kalnus? Ir nesvarbu ar trekinti, slidinėti ar kopinėti. Čia rasite informaciją apie mūsų gyvybei pavojingą kalnų ligą: nuo atsiradimo mechanizmų iki profilaktikos bei gydymo.
Terminologija
Kalnų liga (angl. altitude sickness) – tai patologiniai pokyčiai mūsų organizme, vykstantys dėl sumažėjusio deguonies dalinio slėgio aplinkos ore, plaučių alveolėse bei kraujyje. Kalnų liga turi tris formas:
– Ūmi kalnų liga (angl. acute mountain sickness, AMS) – tai lengva kalnų ligos forma, pasireiškianti galvos skausmu, nuovargiu, apetito stoka, pykinimu, vėmimu. Vieniems ši liga pasireiškia lengvai, nesukeldama didelio diskomforto, kitiems – labai sunkiai. Vienu ar kitu atveju šią ligą būtina atpažinti, nes ji gali progresuoti į gyvybei pavojingą aukštikalnių smegenų edemą.
–Aukštikalnių smegenų edema (angl. high altitude cerebral edema, HACE) – tai sunki kalnų ligos forma, kurios metu kaupiasi skystis galvos smegenyse, atsiranda sąmonės sutrikimai (mieguistumas, dezorientacija, nelogiškas elgesys), koordinacijos sutrikimas. Laiku neatpažinus šios formos ir nepradėjus gydymo, liga progresuoja iki komos ir organizmo žūties.
–Aukštikalnių plaučių edema (angl. high altitude pulmonary edema, HAPE) – tai sunki kalnų ligos forma, kurios metu kaupiasi skystis plaučiuose, atsiranda kosulys, dusulys, nepaaiškinamas nuovargis. Laiku neatpažinus šios formos ir nepradėjus gydymo, liga progresuoja iki smegenų edemos, komos ir organizmo žūties.