Grupės medicininis krepšys. Vaistai

Grupės medicininis krepšys. Vaistai

Grupės vaistinėlės sukomplektavimas priklausys nuo įvairių veiksnių, kaip kelionės maršruto ir laiko, vietovės, kelionės pobūdžio, dalyvių skaičiaus, jų amžiaus, lėtinių ligų, patirties, metų laiko ir panašiai (daugiau skaitykite Planuojant vaistinėlę). Šiuo straipsniu trumpai aptarsiu pagrindines vaistų grupes, kurių greičiausiai prireiks jūsų kelionėje.

Vaistai nuo skausmo

Šiai grupei priklauso tokie vaistai, kaip ibuprofenas, paracetamolis, diklakas, ketanovas, tramadolis, morfinas, NoSpa ir daug kitų. Tai gali būti tabletės, kapsulės, tepalai, bet taip pat ir leidžiami į raumenis ar veną preparatai ampulėse. Žinoma, nuo jūsų asmeninės patirties bei kelionės pobūdžio priklausys, kokius vaistus imsite. Jeigu nesate medikas, jūsų vaistinėlėje siūlyčiau visada turėti paprasčiausių preparatų, kaip paracetamolio, ibuprofeno, galbūt diklako (ar kito stipresnio vaisto nuo skausmo), NoSpa (labai geras vaistas slopinti pilvo skausmus) tablečių. Taip pat bent viena tepalo nuo skausmo tūbelė pravers įsiskaudėjus nugarai, kelio ar čiurnos sąnariui kelionės metu. Leidžiamus vaistus nuo skausmo sunkiau gauti (reikės šeimos gydytojo recepto), o ir ne kiekvienas mokės ir norės juos suleisti. Tad šias vaistų formas rekomenduočiau imti į atokias, sudėtingas keliones, kur specializuota medicininė pagalba sunkiai pasiekiama, o įvairios traumos kelionės metu gali būti neišvengiamos. Ir žinoma, reikėtų turėti vienkartinių švirkštų su adatomis ir dezinfekuojančio tirpalo bei mokėti suleisti vaistus į raumenį (tiesą pasakius, nėra taip jau sudėtinga, kaip gali atrodyti). Narkotiniai vaistai nuo skausmo (kaip tramadolis, morfinas, petidinas) kartais veikia stipriau, tinkamesni labai stipriems skausmams malšinti, tačiau jų šalutinis poveikis gali būti pavojingas (morfijus slopina kvėpavimą), todėl nerekomenduočiau jų imti neturint medicininės patirties. Be to, narkotinius vaistus gali konfiskuoti saugos tarnybos (pvz., oro uoste), todėl būtina turėti ir receptus, patvirtinančius, jog šie vaistai priklauso jums.

Vaistai nuo peršalimo

Sloga, kosulys, gerklės skausmas, čiaudulys – tai peršalimo simptomai, kurių gali pasitaikyti kelionėse. Namų sąlygomis dažniausiai šiuos simptomus gydome šiltomis arbatomis, garų inhaliacijomis ir poilsiu. Kelionėse šios priemonės gali būti neprieinamos. Kad šie simptomai negriautų planų, galima juos slopinti tam tikrais vaistais nuo peršalimo. Būtinai turėkite čiulpiamų pastilių nuo gerklės skausmo. Įvairūs čiulpiami saldainiukai irgi padės. Čiulpti tik reikės kas kelias valandas. Čiulpiant išsiskiriančios seilės atliks gydomąjį darbą.

Nuo labai varginančios slogos padės nosies gleivinės kraujagysles sutraukiantys preparatai (dekongestantai). Žinoma, geriausia naudoti vietinio poveikio preparatus – nosies lašus (pvz., Otrivin, Vibrocil, Olynth ar kt.), išvengsite vaistų sisteminio neigiamo poveikio. Jeigu nėra patogu vežtis buteliukų, galima pasiimti tablečių (Cirrus, Clarinase, Actifed). Tik nepamirškite, kad dekongestantais slogos gydyti ilgiau nei 4 – 5 dienas nepatartina.

Pasirinkti tinkamiausią vaistą kosuliui gydyti nėra paprasta. Kosulys yra apsauginis refleksas, padedantis atsikratyti infekuotomis ląstelėmis. Todėl kosėti po intensyvesnės slogos yra gerai, ir kosulio nereikėtų slopinti. Vis tik pasitaiko, kai kosulys yra labai intensyvus, labai varginantis, neleidžiantis miegoti nakties metu, galintis sukelti netgi šonkaulių lūžius. Tokiu atveju rekomenduočiau sausą kosulį malšinti kosulio centrą galvos smegenyse veikiančiais vaistais (Ultracod, CoCodamol sudėtyje esančiu kodeinu, Libexin tabletėmis). O jeigu kosulio metu atkosite tirštų skreplių, gleives suskystinti ir atsikosėti padės jums turbūt girdėti vaistai: bromheksinas, ambroksolis, acetylcisteinas (ACC). Tik šie preparatai nemalšins sauso kosulio.

Nerekomenduočiau naudoti įvairių vaistų mišinių nuo peršalimo. Juose dažnai būna paracetamolio, dekongestanų, preparatų nuo kosulio. Atrodytų patogu: daug viename. Tačiau retai kada visko vienu metu reikės. Sloga tikrai gali dažnai pasitaikyti be karščiavimo ir kosulio, tada paracetamolis ir vaistai nuo kosulio bus nereikalingi. Sausame kalnų ore kosulys yra labai dažnas reiškinys, kurį norisi nuslopinti. Tačiau tikrai nereikalingas tokiais atvejais paracetamolis ar nosies gleivinę veikiantys vaistai. O sutikite, neverta vartoti vaistus ir apkrauti organizmą, jeigu jų nereikia.

Vaistai nuo virškinimo trakto ligų

Kelionių metu keičiasi mitybos įpročiai, padidėja įvairių žarnyno infekcijų pavojus. Todėl norisi tokioms nemalonioms problemoms, kaip viduriavimas, skrandžio skausmas, pasiruošti.

Pakilus skrandžio rūgštingumui, atsiradus rėmens pojūčiui ar net skrandžio skausmui (deginantis skausmas “po duobute”), padės tokie vaistai kaip Rennie, ranitidinas, omeprazolis ir panašūs preparatai.

Atsiradus varginančiam viduriavimui, kuris keičia kelionės planus, prireiks viduriavimą slopinančių vaistų. Lietuvių mėgstamas preparatas yra Smecta, galintis sumažinti išmatų gausumą bei tuštinimosi dažnį. Kitas vaistas – loperamidas (Imodiumas), kuris slopina viduriavimą, tačiau pačios priežasties neveikia. Jo rekomenduojama vartoti tik esant varginančiam viduriavimui, be karščiavimo ir pilvo skausmų, pirmas 2 – 3 dienas, neviršijant rekomenduojamų dozių. Kitaip šis vaistas gali maskuoti ir pasunkinti rimtesnes infekcines ar chirurgines žarnyno ligas, sukelti vidurių užkietėjimą. Be ko tikrai neapsieisite viduriavimo (ir vėmimo) metu, tai elektrolitų milteliai (Rehydron), kuriuos praskiedus vandeniu reikia vartoti, kol viduriuojama. Jų pagalba atstatysite organizme elektrolitų (natrio, kalio) balansą.

Pykinimą ir vėmimą slopina metoklopramidas. Vis tik neturint rimtesnių medicininių žinių siūlyčiau šio vaisto nevartoti. Jeigu dažnai pykina važiuojant transportu ar plaukiant laivu, profilaktiškai galima turėti Vertigoheel tablečių ar kitų žolinių preparatų.

Nuo vidurių užkietėjimo pirmiausia išbandykite džiovintas slyvas, kitus vaisius, gerti daugiau skysčių. Jeigu jau nepadeda, turėkite rabarbarų šaknies (Radirex) ar Senos lapų (Senefol) preparatų. Cheminis preparatas būtų bisakodilis.

Nepaminėjau aktyvuotosios anglies, kitaip “angliuko”. Šio preparato reikia didelio kiekio (iki keliasdešimt tablečių), kad padėtų gydyti ūmų apsinuodijimą. Kelionėse dažniausiai nepatogu vežtis tokių kiekių.

Vaistai nuo alergijos

Apie šiuos vaistus būtina pagalvoti ir juos turėti, nes netgi nebuvus alerginių reakcijų anksčiau, gali pasitaikyti ir gana stiprių kelionės metu. Lengvoms alergijos formoms, kaip niežtintis kūno bėrimas, sloga, čiaudulys ar ašarojančios akys, padės antihistamininiai preparatai: klemastinas (stipriai slopina, migdo), cetirizinas, loratadinas, desloratadinas, ebastinas ir kiti. Tačiau pasireiškus generalizuotai alerginei reakcijai (be bėrimo, dar bus veido, kaklo, liežuvio tinimas, dusulys, kris kraujospūdis ar prisidės vėmimas, viduriavimas), reikės griebtis skubaus gydymo adrenalino ir deksametazono injekcijomis į raumenį, bei salbutamolio inhaliacijomis.

Antibiotikai

Tikrai ne visais peršalimo, kosulio ar viduriavimo atvejais reikalingi antibiotikai. Prieš pradedant vartoti antibiotikus geriau pasikonsultuoti su gydytoju (kelionės metu sukarščiavus iki 38°C ir daugiau, ir išliekant karščiavimui daugiau nei 3 dienas, būtina kreiptis į gydytojus). Nesant tokių sąlygų, turėkite plataus veikimo spektro antibiotikų (amoksiklavo, ciprofloksacino), kuriuos galėtumėte pradėti vartoti. Vis tik tokiu atveju, jei pradėjote vartoti antibiotikus, keiskite kelionės planus, kad kuo greičiau būtų prieinama medicininė pagalba. Po rimtesnių sužeidimų (ypač atvirų kaulų lūžių, akių traumų ir pan.) rekomenduojama išgerti moksifloksacino 400 mg tabletę bakterinės infekcijos (žaizdos supūliavimo, osteomielito, kraujo užkrėtimo) profilaktikai dar prieš pasiekiant gydymo įstaigą.

Vaistai nuo kalnų ligos

Jeigu keliausite į aukštesnius nei 3 km aukščio kalnus ir jūsų kelionės metu bus intensyviai ir greitai kylama, jums gali prireikti vaistų kalnų ligos profilaktikai (acetazolamidas arba Diacarb, Diamox) ir gydymui (deksametazono, nifedipino). Būtinai pasidomėkite, kaip atpažinti kalnų ligos, kalnų smegenų edemos ir kalnų plaučių edemos pirmuosius simptomus ir kaip šias ligas gydyti.

Kiti vaistai

Pirmiausia pasidomėkite, kokiomis lėtinėmis ligomis serga jūsų bendražygiai. Jeigu yra širdies ligomis sergančių, ypač vyresnio amžiaus žmonių, turėkite nitroglicerino, aspirino (pirma pagalba suskaudus širdies plote, širdies infarkto atveju), kaptoprilio (pakilus aukštam kraujospūdžiui), metaprololio (sutrikus širdies ritmui, esant dažnam pulsui). Sergantiems bronchine astma gali greitai padėti salbutamolio inhaliacijos. Cukriniu diabetu sergantys asmenys ir vartojantys insuliną gali patirti hipoglikemijos (sumažėjusio cukraus kraujyje) priepuolį, tokiu atveju padės gliukozės tabletės (sąmoningiems asmenims) ar gelis (nesąmoningam patepus dantenas, po žandu, gliukozė greitai pateks į kraujotaką, pagerindama būklę). Epilepsijos traukulių priepuolį (ypač užsitęsusį) padės sustabdyti diazepamas (galima ampulę suleisti į raumenį, taip pat įkišti žvakutę į išeinamąją angą; negalima duoti nesąmoningam asmeniui gerti tablečių). Gali sudėtingame žygyje pasitaikyti ir psichologinių problemų, kai dalyviai puls į paniką, juos vargins žymus nerimas ar nemiga (pastaroji pakankamai dažna kalnuose), tokiais atvejais pagelbės diazepamo, zolpidemo tabletės.

Vaistų sąrašo pavyzdys.

Kitoje temoje papasakosiu apie įvairius tepalus, akių ir ausų lašelius, kitas medicinines priemones, kurias vertėtų turėti medicininiame krepšyje.

DĖMESIO! Imdami į kelionę vaistus, būtinai pasidomėkite, kada, kiek ir kaip juos vartoti, kokie galimi šalutiniai reiškiniai. Būtinai vaistinėlėje turėkite vaistų sąrašą su tiksliom nuorodom, kaip ir nuo ko juos reikia vartoti. Prieš skirdami vaistą bendražygiui, būtinai pasiklauskite, ar jis nėra alergiškas vaistams. Jeigu yra alergiškas jūsų siūlomam vaistui, jokiu būdu jo neskirkite.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *