Šaltas nemiręs, kol šiltas ir miręs.

Šaltas nemiręs, kol šiltas ir miręs.

Manau, dabar šąlantį ar sušalusį žmogų tikrai atpažinsite: jis drebės, blaškysis, kalbės neaiškiai, nerišliai, vėliau jo veiksmai taps nelogiški, jam sunku bus vaikščioti ar ką nors iš viso daryti. Jis norės tik atsisėsti, atsigulti ir daugiau nieko nebedaryti. Jam bus vis tiek, ar jis sušals, ar jis numirs. Ir štai čia pats laikas padėti jam, o būtent pradėti rūpintis, kad jis sušiltų.

Remsiuosi Aliaskos mokslininkų ir gydytojų paruoštomis hipotermijos gydymo gairėmis. O jos štai ką rekomenduoja, kai sušalimas nėra labai gilus:

1. Apsaugoti šąlantį asmenį nuo tolimesnio šilumos praradimo.

 • Patiesti kilimėlį ar kitaip pakelti nuo žemės;
 • Užkloti šiltu miegmaišiu ar striuke, bei specialiu šilumą sulaikančiu apklotu (folija) ar kitu plastikiniu apklotu;
 • Uždengti galvą ir kaklą;
 • Suteikti priedangą nuo vėjo ir lietaus;
 • Nurengti šlapius drabužius tik tuomet, kai esate priedangoje.
Apsaugos nuo tolesnio šilumos netekimo sluoksniai: plastikinis sluoksnis, kilimėlis, miegmaišis, šilumos paketai.

2. Duoti šiltų saldžių gėrimų ir maisto, jeigu žmogus yra sąmoningas ir gali ryti. Maistas padės atstatyti energijos atsargas, kurias išnaudoja organizmas drebėdamas ir drebulys bus efektyvesnis.

3. Šildymo priemonės (pvz. butelis su šiltu vandeniu ar cheminiai, elektriniai šildytuvai) gali būti dedamos ant krūtinės, pažastyse, ties kirkšnimis (kuo arčiau širdies). Jos nepadės greičiau sušilti nei paprastas drebulys, tačiau padidins komfortą bei padės išsaugoti energijos atsargas, naudojamas drebulio metu. BŪTINAI reikia prižiūrėti, kad nenudegintų odos.

4. Šildymas savo kūnu (oda prie odos, ang. skin to skin) irgi galimas. Šis būdas padidina komfortą bei sumažina drebulį, tačiau nepagreitina sušilimo.

5. Jeigu žmogus sausai aprengtas, pavalgęs ir atsigėręs, galima paraginti jį pajudėti. Lengva mankšta gali pagreitinti sušilimą. TAČIAU fizinė veikla gali sukelti tolesnį kūno temperatūros kritimą (core temperature afterdrop) bei kraujagyslių išsiplėtimą, dėl ko žmogus gali prarasti sąmonę ir hipotermija pagilėti.

NEGALIMA guldyti sušalusio asmens į šiltą vonią ar šildyti po dušu! Kadangi sukeliamas paviršinių kraujagyslių išsiplėtimas ir tolesnis kūno (vidinės) temperatūros kritimas, galintis bloginti hipotermijos būklę bei sukelti sąmonės praradimą, širdies ritmo sutrikimą ir staigią mirtį.

NEGALIMA duoti žmogui alkoholio ar tabako!

NEGALIMA trinti sniegu, alkoholiu ar kitomis priemonėmis sušalusių galūnių.

Jeigu žmogus yra labai sušalęs (sąmonė priblėsusi, neatsako į klausimus, oda krūtinės srityje labai šalta ir gal net jau nebedreba), su juo reikia elgtis LABAI ATSARGIAI, kadangi net menkiausias judesys gali sukelti mirtiną sušalusios širdies ritmo sutrikimą – skilvelių virpėjimą.

Aliaskos hipotermijos gydymo gairės rekomenduoja:

 1. Laikyti žmogų gulimoje padėtyje, jokiu būdu nekelti, nesodinti, neleisti jam vaikščioti.
 2. Kuo mažiau judinant sušalusį žmogų, jo rankas ir kojas, geriausia, nukerpant nuimti šlapius drabužius.
 3. Apsaugoti nuo tolesnio šilumos praradimo, kaip minėta anksčiau.
 4. Naudoti šildymo priemones, kaip minėta anksčiau.
 5. BŪTINAI gabenti į gydymo įstaigą.

NEGALIMA duoti gerti ir valgyti.

NEGALIMA guldyti į šiltą vonią ir šildyti po dušu.

NEGALIMA trinti sniegu, alkoholiu ar kitomis priemonėmis sušalusių galūnių.

Jeigu jums atrodo, kad žmogus yra mirtinai sušalęs (turiu omeny, kad atrodo miręs, bet nėra akivaizdžių kitų mirties priežasčių, kaip trauma), tai pagalvokite dar kartą. Sakoma, kad šaltas nemiręs, kol šiltas ir miręs (ang. cold is not dead until warm and dead). Stipriai sušaliusio žmogaus kvėpavimas ir pulsas gali būti tokie reti, kad juos sunku pastebėti net specialistams. Rekomenduojama skirti net 1 minutę pulso ir kvėpavimo dažnio tikrinimui. Nebūtina skubėti pradėti gaivinimo. Sušalusiose smegenyse medžiagų apykaita yra tokia lėta, kad joms pilnai užtenka kraujo, kuriuo aprūpina lėtai plakanti sušalusi širdis. Tuo tarpu krūtinės paspaudimai gali sukelti širdies ritmo sutrikimus ir pabloginti situaciją. Kita vertus, sustingusią nuo šalčio krūtinę netgi sunku bus efektyviai spausti, todėl netgi nerekomenduojama. Tad labai švelniai pasirūpinkite nelaimėlio sušildymu ir skubiu pervežimu į gydymo įstaigą.

Literatūra:

 1. K. Zafren, G. Giesbrecht. State of Alaska Cold Injuries Guidelines. Juneau, Alaska. 2014. http://dhss.alaska.gov/dph/Emergency/Pages/default.aspx

Grįžti į puslapį “Šalčio poveikis”

Parašyk savo nuomonę

%d bloggers like this: